Ochrona wycieraczek przed czynnikami atmosferycznymi: Jak przedłużyć ich żywotność?

0
873
Spedycja międzynarodowa Peko

Ochrona wycieraczek przed czynnikami atmosferycznymi może wydłużyć ich żywotność. I odwrotnie: popełniając błędy możemy bardzo szybko zniszczyć każdy rodzaj wycieraczek samochodowych. Dlatego przeczytaj nasz poradnik, z którego dowiesz się, jak chronić wycieraczki przed czynnikami atmosferycznymi. 

O roli wycieraczek samochodowych i ich wpływie na bezpieczeństwo jazdy nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Dlatego kupujemy pióra ze specjalnej mieszanki gumy z silikonem, dodatkowo pokrytej warstwą teflonu (PTFE), który zwiększa ich skuteczność. Aby wydłużyć żywotność piór, dowiedz się, jak chronić wycieraczki przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych w każdej porze roku.

Prosty sposób na dobór właściwy wycieraczek

Najpierw jednak przypomnimy, że kluczowy dla żywotności wycieraczek samochodowych, jest ich właściwy wybór. Chodzi przede wszystkim o dopasowanie konkretnego modelu do pojazdu. W tym celu nie wystarczy tylko zmierzyć długość zużytych piór. Warto również eksperymentować z rodzajem wycieraczek, aby znaleźć ten, który spełnia nasze oczekiwania.

Aby ułatwić sobie dobór wycieraczek do samochodu, można skorzystać z prostej w obsłudze wyszukiwarki. Wystarczy podać markę, model i generację auta, aby natychmiast sprawdzić, jakie wycieraczki będą idealnie pasowały do samochodu. Przy okazji możesz od razu kupić on-line pasujący komplet, a także sprawdzić, jak prawidłowo zamontować nowe pióra.

Dobierz wycieraczki

Jak dbać o wycieraczki zimą?

Doświadczeni kierowcy wiedzą, że największym testem wytrzymałości dla wycieraczek, są warunki zimowe. To właśnie wtedy najczęściej dochodzi do mechanicznych uszkodzeń. Aby ich uniknąć, nie używaj wycieraczek samochodowych do odśnieżania szyby. Koniecznie najpierw dokładnie oczyść ją ze śniegu i lodu miotłą oraz skrobaczką.

Skutecznym sposobem przedłużenia żywotności wycieraczek zimą jest także pozostawianie ich w pozycji pionowej na czas postoju auta, zwłaszcza w nocy. Dzięki temu unikniesz przymarznięcia piór do szyby, które może spowodować uszkodzenie nie tylko wycieraczek, ale nawet mechanizmu ich napędu lub przepalenie przeciążonego bezpiecznika systemu.

Warto również zwrócić uwagę na płyn do spryskiwaczy. Wiele produktów tego typu oferowana jest w wysokich stężeniach, co ma chronić przed zamarzaniem w bardzo niskich temperaturach. Okazuje się jednak, że substancje obniżające temperaturę krzepnięcia, mogą wpływać negatywnie na elementy z gumy takie jak pióra do wycieraczek. Jeżeli więc zima nie jest sroga i temperatury spadają niewiele poniżej 0℃, warto nieco rozcieńczyć zimowy płyn do spryskiwaczy wodą destylowaną. W ten sposób zadbasz zimą nie tylko o wycieraczki, ale również o uszczelki szyb.

Jak przedłużyć żywotność wycieraczek latem?

Wydawałoby się, że w porównaniu do zimy, latem wycieraczki mają komfortowe warunki pracy. Nic bardziej mylnego, ponieważ materiały, z których wykonane są ich pióra, mogą bardzo szybko utracić swoją elastyczność pod wpływem promieniowania UV oraz wysokich temperatur. Dlatego warto chronić wycieraczki przed długotrwałym, bezpośrednim nasłonecznieniem.

Auto najbezpieczniej trzymać w garażu lub pod innym zadaszeniem. Jeśli to niemożliwe, a samochodem przez dłuższy czas nie będziemy jeździć (wyjazd, drugie auto w domu), najlepiej zdemontować wycieraczki, a pod końcówki ramion podłożyć np. szmatkę, aby nie dociskały do szyby. Jeżeli natomiast regularnie użytkujemy pojazd, na czas postoju w lecie, zakładajmy termiczne osłony szyby w taki sposób, aby zakrywały także wycieraczki.

Żywotność wycieraczek zauważalnie przedłuży regularne czyszczenie ich piór. Wystarczy zamoczyć kawałek ręcznika papierowego w wodzie z płynem do mycia naczyń i przesunąć nim wzdłuż pióra z wyczuciem ściskając go palcami. Prawdopodobnie będziesz zdziwiony ilością brudu, który usuniesz w ten sposób. Te niewielkie drobinki z każdym ruchem wycieczki działają na nią jak papier ścierny, powodując przyspieszone zużycie. Dlatego pióra należy wycierać kilkukrotnie, aż do usunięcia całego brudu i warto robić to nawet kilka razy w miesiącu, jeżeli jeździsz autem codziennie.

Latem pióra może zniszczyć również ich praca na suchej lub niedostatecznie śliskiej szybie. Nie uruchamiaj wycieraczek bez uprzedniego spryskania szyby płynem. Jest to kłopot w pojazdach, w których wycieraczki włączają się automatycznie przy użyciu spryskiwacza. Zanim płyn pokryje szybę całkowicie, w pewnych miejscach pióra pracują “na sucho”. Aby ograniczyć to zjawisko, zadbaj o drożność i prawidłowe ustawienie dysz spryskiwaczy. A podczas jazdy w deszczu dostosuj prędkość ruchu wycieraczek do obfitości opadów.

Żywotność wycieraczek. To trzeba zrobić 2 razy w roku.

Niezależnie od pory roku, pióra wycieraczek należy utrzymywać w czystości, regularnie przecierając je miękka szmatką nasączoną odrobiną płynu do naczyń rozcieńczonego wodą. Pamiętaj, że pełne bezpieczeństwo i najwyższą skuteczność usuwania zanieczyszczeń zapewniają wyłącznie nieuszkodzone, nowe wycieraczki. Dlatego eksperci zalecają ich dwukrotną wymianę w ciągu roku: przed i po zimie.

W sytuacji, gdy stare pióra pracują bez zarzutów, można oczywiście nadal ich używać. W praktyce jednak nigdy nie wiadomo, kiedy odmówią posłuszeństwa, a zgodnie z prawem Murphy’ego stanie się to w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego warto chociaż w bagażniku wozić nowy komplet. Tym bardziej, że ceny markowych wycieraczek Oximo są tak atrakcyjne.