Kontenery morskie – co trzeba wiedzieć przed ich zakupem?

0
1700
Kontenery sprzedaż i wynajem
Kontenery morskie cieszą się coraz większą popularnością. Ich struktura, możliwość łatwego montażu i łączenia poszczególnych elementów, sprawiają, że powstają z nich domy, obiekty usługowe, gastronomiczne, a nawet hotele.
Zalety takich rozwiązań to także stosunkowo niskie koszty oraz mobilność. Przed zakupem pojawia się jednak mnóstwo pytań. Między innymi jaki rozmiar kontenera wybrać?
4 kontenery magazynowe przy ulicy
Dwa główne rozmiary to  kontenery 20 i 40 stopowe, co odpowiada 6 i 12 metrom. Ich ceny są bardzo podobne, dlatego jeśli nie musimy się martwić zbyt małą działką, dobrze jest wybrać ten większy.
Jeśli chodzi o wysokość zewnętrzną, to wybieramy spośród 2 najczęstszych- 2,59 i 2,89 m. Ten drugi to inaczej HC (high cube) i jeśli planujemy adaptacją użytkową, będzie on właściwym rozwiązaniem.
Po jego adaptacji, wysokość wewnętrzna będzie wynosiła 2,5 m, co gwarantuje wygodę użytkowania.
Kontenery transport kontenerów
Szerokość kontenerów jest standardowa i wynosi 2,43 m.

Kontener nowy czy używany?

Chodzi tu głównie o estetykę. Kontener nowy jest ładniejszy, za to używany- tańszy.

Następna kwestia to zabezpieczenie kontenera

Eksploatacja morska naraża je na kontakt ze słoną wodą, dlatego trzeba chronić je przed korozją. Służą temu specjalne powłoki gruntujące i wykończeniowe. Dzięki temu kontener będzie spełniał swoją funkcję długie lata.
Transport kontenerów pojazd do obsługi kontenerów
Istotna sprawa to także izolacja. Latem blachy kontenera mogą nagrzać się nawet do 600 stopni Celsjusza, dlatego izolacja jest niezbędna. Można w tym celu użyć wełny mineralnej czy styropianu, ale najlepsza będzie piana poliuretanowa, ponieważ nie pomniejszy tak bardzo  powierzchni wewnątrz kontenera.
Dobrze jest również rozważyć  docieplenie podłogi od dołu, gdzie mamy przestrzeń pod wręgami nośnymi.

Następny punkt to stolarka.

W tym celu możemy wykorzystać standardowe okna i drzwi i montować je zgodnie z  zaleceniami producenta.
Obsługa kontenerowa

Ostatni etap to instalacje.

Ich rodzaj dostosowujemy do typu izolacji i okładzin ściennych.
Jeśli uwzględniliśmy to w harmonogramie, to instalacja może znajdować się pod okładzinami i będzie wtedy niewidoczna.
Ważna sprawa, o której należy tu pamiętać to fakt, że  instalacje elektryczne muszą wykonywać specjaliści z uprawnieniami, ponieważ jest to regulowane prawnie.
Wykończenie i aranżacja wnętrza to już kwestia naszych upodobań i wyobraźni.
W całym przedsięwzięciu najważniejszy jest dobry plan, dlatego dobrze mieć wcześniej  dokładny rysunek i ustalony budżet, co pozwoli uniknąć napraw i przeróbek.